Gdzie można zorganizować pogrzeb?

Organizacja pogrzebu dla wielu osób to ogólne stwierdzenie, bowiem przeważnie wszystkim zajmuje się zakład pogrzebowy. Bliższe spojrzenie na szczegóły pozwala zaobserwować, że ceremonię związaną z pożegnaniem zmarłego można urządzić w różnych miejscach.

pogrzeb

Religia – istotna kwestia

Osoby wierzące i ich rodziny życzą sobie przeważnie tradycyjnego, chrześcijańskiego pogrzebu. Ciało zmarłego może być wystawione w domu, szpitalu lub kaplicy (znajdującej się przy szpitalu, kościele lub całkowicie niezależnej) przez dzień lub dwa – jest to czas, w którym bliscy modlą się i czuwają. Niektóre usługi pogrzebowe uwzględniają znaczną pomoc w przygotowaniu zwłok do wystawienia, włącznie z ubieraniem, malowaniem czy rekonstrukcją, gdy przyczyną śmierci był np. wypadek samochodowy. Zakład pogrzebowy może zająć się także dekoracją wnętrza, zorganizowaniem porządku czuwania czy dbaniem o wygodę gości (odwożenie, przywożenie itd).

Trumna w niestandardowych miejscach

Z braku miejsca w danym czasie pogrzeb może odbyć się z pominięciem etapu czuwania, wtedy ciało trafia do ziemi szybciej. Zdarza się też, że trzeba ciało przetrzymać – aby wykonać sekcję lub w innym jeszcze celu. W takiej sytuacji zmarły powinien trafić do chłodni. Większość nowoczesnych kaplic (kostnic) posiada też własne systemy chłodzące, a te starsze są przebudowywane tak, by oferować jak najlepsze warunki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *