Ile się czeka na pogrzeb w Szczecinie?

usługi pogrzebowe Szczecin

Pogrzeb jest zawsze stresującą i smutną uroczystością. Jednak ostatnie pożegnanie pozwala rodzinie zamknąć pewien etap i rozpocząć spokojne przeżywanie żałoby. Niestety w Szczecinie, jak w każdym większym mieście, organizacja pogrzebu tego lub następnego dnia jest praktycznie niemożliwa.

Jak długo czeka się na pochówek?

Na pochówek w Szczecinie czeka się od 2 do 4 dni. Przez pandemię COVID-19 i zwiększoną umieralność w Polsce czas oczekiwania może się wydłużyć. Takie przypadki mają jednak miejsce skrajnie rzadko, a pogrzeb realizowany jest zawsze w tym samym tygodniu, w którym doszło do śmierci.

Powodem do przedłużenia terminu oczekiwania są również niedziele i dni świąteczne. W te dni pogrzeby mogą być realizowane tylko w szczególnych przypadkach. Same ceremonie natomiast najczęściej odbywają od poniedziałku do piątku. Jeśli więc do śmierci doszło przed świętami, które trwają kilka dni, na pogrzeb można czekać dłużej.

Organizacja pogrzebu Szczecin

Organizacja pogrzebu wymaga załatwienia wiele kwestii formalnych i administracyjnych. Jeśli do śmierci doszło w dni świąteczne lub w godzinach wieczornych i nocnych, rodzina po uzyskaniu przez lekarza karty zgonu musi czekać na otwarcie Urzędu Stany Cywilnego. Działania urzędowe niestety ograniczają szybsze załatwienie formalności i wystawienie aktu zgonu. Dopiero po wystawieniu tego dokumentu Zakład Pogrzebowy w Szczecinie będzie mógł rozpocząć przygotowania do pogrzebu. Do tego zakresu można zaliczyć:

  • Wybranie dnia i godziny pogrzebu,
  • ustalenie kwatery i cmentarza,
  • organizację pogrzebu świeckiego lub wyznaniowego,
  • oprawa muzyczna i florystyczna,
  • kremacja lub pogrzeb tradycyjny.

Na każdy godny pogrzeb wpływa najmniejszy element, jednak załatwienie wielu formalności. To wszystko sprawia, że na pogrzeb można czekać do 4 dni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *