Kremacja. Zgodna w prawem kościelnym?

Kremacja w Polsce wciąż dzieli ludzi. Choć oficjalnie jest dopuszczona przez kościół katolicki to wciąż wzbudza wiele emocji.
Mimo to jej popularność rośnie z każdym rokiem.

Legalność kremacji

Zakorzeniona w części społeczeństwa niechęć do kremacji ma swoje źródło historyczne. Przez setki lat chrześcijaństwo w Europie, wszystkich odłamów zwalczało kremację, jako element pogańskiego pochówku. Negacja kremacji, szczególnie przez kościół katolicki w Polsce jest wciąż pojawiającym się zjawiskiem mimo zmiany prawa kanonicznego.

Aktualnie mimo niechęci części ludzi kościoła, zgodnie z prawem kościelnym kremacja jest możliwa. Zgodnie z zaleceniami Watykanu wydanymi w 1963 roku nic nie stoi na przeszkodzie, aby zorganizować kremację, jeżeli ma być ona dokonana z przyczyn higienicznych, ekonomicznych lub też społecznych oraz, jeżeli kremacja nie jest sprzeczna w wolą zmarłego.

Zgodnie z prawem kościelnym kremacja nie może mieć miejsca jedynie, gdyby miała stać się manifestacją opozycji, walki z kościołem i wiarą. Jedyną rzeczą, o której powinniśmy pamiętać decydując się na kremację jest potrzeba zorganizowania ceremonii pogrzebu przed spopieleniem zwłok, jeżeli pragniemy, aby zmarły miał pochówek kościelny.

Godność pochówku z kremacją

Mając na względzie, iż kremacja nie jest sprzeczna z nauką kościelną zyskuje ona na coraz większej popularności. Aktualnie usługi pogrzebowe, niemalże każdego zakładu oferują kremację.

Decyzja o kremacji to również oszczędność finansowa. Koszt trumny, czy też transport zwłok w tradycyjnym pochówku mogą być bardzo kosztownym rozwiązaniem. Decydując się na kremację możemy oszczędzić pieniądze, które przeznaczyć możemy na inne elementy pochówku lub też na stypę.

Popularność tego rozwiązania rośnie szczególnie szybko w miastach wojewódzkich. Kremacje w Krakowie to już powszechna rzecz, a stale wzrastająca ilość kolumbariów w mieście również tego przyczynia. Aktualnie Kraków posiada kolumbaria między innymi na cmentarzu Batowice. Urny jednak można składać również do grobów.

Zakładem godnym polecenia na terenie Krakowa, który podejmuje się procesom kreacji jest http://www.gabriel24.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *